ISAAC Norges Bliss-gruppe

Hvem er ISAAC Norges Bliss-gruppe?
Bliss-gruppen er valgt av generalforsamlingen i ISAAC og består av logoped Torhild Kausrud, Bredtvet kompetansesenter, logoped Veronika Trenum Berg, habiliteringstjenesten i Østfold og spesialpedagog Lisbet Kristiansen, Gjøvik videregående skole. Varamedlem er spesialpedagog Kerstin Hellberg, kommunikasjonsteamet i seksjon for nevrohabilitering ved Universitetssykehuset i Oslo. Gruppen har ansvaret for at oppsatte mål og tiltak gjennomføres.

Det arbeides med å danne en nettverksgruppe på ca. seks – åtte personer som er villig til å gjøre en aktiv innsats med Bliss-arbeid i nært samarbeid med Bliss-gruppen. Det er en fordel om disse personene er geografisk spredt.
 
4 personer tilknyttet blissmiljøet har oppgave som BCI’s (Bliss Communication International) monitor i Norge. Det vil si at de er ansvarlige for at bliss-materiell som utgis er korrekt oversatt og har riktige symboler. For tiden er disse monitorer: Laila Johansen, Astri Holgersen, Lisbet Kristiansen og Torhild Kausrud.
 
Kontakt oss
Torhild Kausrud torhild.kausrud@statped.no
Veronika Trenum Berg Veronika.Trenum.Berg@so-hf.no
Lisbet Kristiansen lisbetkristiansen@yahoo.com
Kerstin Hellberg Kerstin.Hellberg@oslo-universitetssykehus.no
 
Vi oppfordrer alle som har laget materiell til å sende oss dette, slik at vi kan legge ut eksempler på nettsiden, eller sende oss adresser til nettsider dere ønsker vi skal lage link til.

Bliss-gruppens mandat:
Mål: 
Gjøre Bliss symbolspråk bedre tilgjengelig for Bliss-brukere.

Tiltak:
Være pådrivere for utvikling av Bliss-kompetanse:
• I utdanningsinstitusjoner, kompetansesentre og habiliteringstjenester
• Utdanne flere grunnkursledere
 
Arrangere Bliss-treff for brukere og fagpersoner:
• Være ansvarlig for at det arrangeres Bliss-treff annet hvert år, dvs. det året hvor det er internasjonal konferanse
• Sørge for at det avsettes tid til at Bliss-interesserte kan møtes på den nasjonale konferansen det andre året
 
Være pådrivere for utvikling av læremidler, for eksempel:
• Lærebøker ift opplæringsloven
• Lettlestbøker
• Informasjonsbrosjyre om Bliss
 
Samle og spre informasjon om læremidler som finnes
 
Delta i utvikling av Bliss-symboler nasjonalt og internasjonalt
• Innhente forslag til nye Bliss-symboler og videresende disse til internasjonal godkjenning
• Delta i nasjonal, nordisk og internasjonal utvikling av Bliss-symbolspråk
• Gi informasjon om utvikling av Bliss-symbolspråk til brukere og fagpersoner